Papillom (HPV) Nedir?

Papilloma (HPV) Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Deride ya da bezlerde büyüyen çeşitli urların ve bu uz­ların bir çoğu ile siğillerle birlikte görülen bir virüs öbeği­nin ortak adı. Çok sayıda papillomun kümelenerek bir salkım oluşturması oldukça sık rastlanan bir olgudur ve “papillom hastalığı” (ya da papillomatoz)diye adlandı­rılır; özel bir biçimi, daha çok ergenlik dönemindeki kızların beden ve dirseklerinde döküntülere neden olur.

Papillom (ya da papilloma) adı verilen bu dallanmış ve loplanmış urların, iyicil olmalarına karşın, bir organın işlevlerini engellemeleri durumunda, cerrahi girişimle çıkarılması gerekir. Cerrahi girişim gerektiren bu du­rumlara, sözgelimi gençlerin gırtlaklarında oluşan papillomların, hava yolunu tıkayacak kadar kalın salkımlar oluşturmaları örnek gösterilebilir. Çoğunlukla belirli in­san toplulukları içinde salgına benzer bir biçimde orta­ya çıktıkları için virüs kökenli oldukları düşünülen papillomların, burun boşluğunda ortaya çıkarak, parmağa benzeyen uzantılarla çevre dokulara yayılan türlerinin, sık sık yeniden belirdikleri için tekrar tekrar alınmaları gerekir. Burun boşluğu mukozasına yayılan içe dön­müş papillomlar da, kötücül (kanserli) urlar gibi davran­dıklarından, çevrelerindeki sağlıklı dokunun sık sık alın­ması gereklidir. Öbür papillomlar arasında, gebelik sı­rasında dölyatağı boynunda büyüyen, ama doğumdan sonra kendiliğinden gerileyen horozibiği papillomu, memelerin kanal sistemi içinde ortaya çıkan ve meme başından duru ya da kanlı bir akıntının gelmesine ne­den olan kanallar arası papillom, idrar kesesinde, me­mede ya da beyinde büyüyen ince uzun bir ur olan vil-lüslü papillom sayılabilir.

50′yi aşkın insan papillom virüsü bilinmektedir. Bun­lardan birkaçının, hızla büyüyen kanserlerle birlikte gö­rüldükleri ve bu kanserlerin gelişmesine katkıda bulunabilecekleri saptanmıştır. Özellikle “Tip 18″ diye ad­landırılan virüs, dölyatağı boynu kanserleriyle birlikte sık sık belirlenmiş olduğundan (sıklık sırasında onu Tip 16 ve Tip 31 virüsleri izler), Tip 18 virüsünün bulunma­sı, kadınlarda hızla gelişen dölyatağı boynu kanserinin erken teşhisine yardımcı olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Kategoriler